Az atomenergia és a nukleáris technológia fejlődése, az energiapolitikai és atomenergia-stratégiai célkitűzések megvalósítása folyamatosan növekvő igényt támaszt megfelelő műszaki és vezetési képességekkel rendelkező, magasan kvalifikált nukleáris szakemberek iránt. A paksi atomerőmű blokkjainak működtetése, a szenior személyzet nyugdíjba vonulása, az új paksi blokkok engedélyezése, építése és majdani üzembe helyezése, hazánk energetikai rendszerének fejlesztése, nukleáris kutatóberendezések tervezése, megvalósítása és működtetése, a kapcsolódó kiszolgáló tevékenységek támogatása mind olyan területek, ahol a naprakész tudás elengedhetetlen. Ennek a feszítő munkaerőpiaci igénynek kívánunk megfelelni, amikor 2020. szeptemberétől két szakmérnöki programot is indítunk a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Nukleáris Technikai Intézetében. A képzések ajánlhatók olyan szakemberek továbbképzésére, akik már mai is a nukleáris iparban dolgoznak, és technológiai és/vagy vezetői ismereteiket, képességeiket akarják mélyíteni, továbbá olyan kollégáknak is, akik tervezik, hogy a nukleáris iparban helyezkedjenek el.
Mindkét, 2020. szeptemberétől induló szakirányú továbbképzésünk két éves (négy szemeszteres), ami ún. részidős tanrendben kerül megvalósításra, tehát akár főállú munka mellett is végezhetők.
Nukleáristechnológia-menedzsment szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzés
A Nukleáristechnológia-menedzsment szakmérnök- illetve szakember szakirányú továbbképzés programja a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) International Nuclear Management Academy (INMA) ajánlása alapján, azzal teljesen összhangban került kidolgozásra. A képzés kombinálja a nukleáris technológiai és vezetési ismereteket. A NAÜ programját eddig csak néhány egyetem valósította meg a világon, a BME az elsők között van azon egyetemek sorában, amelyek NAÜ tanúsítványt kaphatnak a programjukra, ezzel is növelve az itt megszerzendő diploma hazai és nemzetközi reputációját.
A hallgatók félévente összesen 144 kontakt órában, számos projektfeladat, csoportmunka és további innovatív oktatási megoldások alkalmazásával, alapvető reaktorfizikai, műszaki, és atomenergetikai ismeretek megszerzésén túl menedzseri, vezetői tevékenységhez szükséges, a vállalati gyakorlatban használható kompetenciákra is szert tesznek. A képzés során félévente több vizsga, illetve félévközi jegy megszerzése az előírás. A hallgatóknak a negyedik félévben diplomamunkát kell írniuk, majd a képzés záróvizsga letételével ér véget. A képzés nyelve a magyar, de egyes előadások, foglalkozások, valamint feldolgozandó forrásanyagok angol nyelvűek is lehetnek.
A képzés előnyösen kombinálja a BME-n öt évtizedes hagyományokkal bíró reaktortechnikai szakmérnöki képzés és a menedzserképzésekben népszerű MBA programot. A műszaki, atomenergetikai tárgyak oktatását a BME Nukleáris Technikai Intézet vezető oktatói végzik, a menedzser tárgyakat a nagy hagyományokkal rendelkező MBA képzés tantárgyait oktató BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar oktatói tanítják, és a programba számos tapasztalt ipari szakember is bekapcsolódik. A hallgatók az oktatási időszakban péntekenként technológiai, míg szombatonként menedzsment tárgyakat hallgatnak, ezekhez kapcsolódó oktatási cselekményekben vesznek részt, továbbá a menedzsment ismeretek nukleáris ipari gyakorlatban való hasznosítását bemutató esettanulmányokat dolgoznak fel. Azok számára, akik később MBA diplomát is kívánnak szerezni, lehetőség nyílik a Nukleáristechnológia-menedzsment képzés során elvégzett kreditek egy részének beszámíttatására egy további MBA képzés során.
Reaktortechnika szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzés
A Nukleáristechnológia-menedzsment szakmérnök szakirányú továbbképzéssel párhuzamosan 2020 szeptemberében elindítjuk a hagyományos Reaktortechnika szakmérnök (szakember) szakirányú továbbképzést is, tartalmában és szemléletmódjában azonban megújítva, igazodva a magyarországi nukleáris energetika jelenlegi és várható igényeihez. A modernizált és gyakorlatorientáltabbá tett tematika figyelembe veszi az üzemidő-hosszabbítás és az új blokkok létesítésének speciális kérdéseit, és a nukleáris energetika olyan területeire is kitér, mint a nukleáris üzemanyagciklus, a nukleáris biztonság, a biztonsági kultúra, a fizikai védelem, illetve a biztosítéki rendszer. Ez a képzés is félévente 144 óra kontakt óra kiméretű, az órákra a szorgalmi időszakban a pénteki napokon kerül sor, mindamellett, hogy bizonyos foglalkozások blokkosítva kerülnek megvalósításra. A képzés a tanórai tevékenységen túl otthoni felkészülést is feltételez, félévenként több vizsgával, illetve félévközi számonkéréssel jár, a negyedik félévben diplomamunka készítését és a záróvizsga sikeres letételét igényli. A program megvalósítása során kifejezetten támogatjuk, hogy a hallgatók munkahelyi tevékenységükhöz kapcsolódó diplomatervet készítsenek.
A két képzés főbb műszaki tárgyainak oktatása közösen történik, a specifikus területekre külön képzési terv és órarend vonatkozik.
Bővebb információ és jelentkezési tudnivalók a képzések honlapjaira kerülnek fel folyamatosan. A jelentkezés határideje 2020. augusztus 17.