logo_left header_right

BME NTI > Történet > 30 éves évforduló

30 éves évforduló - 2001.

2001. június 11-én ünnepelte a Nukleáris Technikai Intézet az oktatóreaktor átadásának 30. évfordulóját. Ennek alkalmával az oktatóreaktor vezetője az alábbi közleményt tette közzé:

30 éves a Műegyetem Oktatóreaktora

1971 júniusa óta van üzemben Magyarország legkisebb atomreaktora. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 100 kW teljesítményű oktatóreaktora 30 évvel ezelőtt kezdte meg működését. A jeles eseményről a BME Nukleáris Technikai Intézet munkatársai szűk körű ünnepség keretében emlékeztek meg.

Az évforduló alkalmából az Oktatóreaktor kollektíváját telefonon köszöntötte Dr. Lévai András akadémikus, aki az egyetem egykori rektorhelyetteseként, valamint miniszterhelyettesként fontos szerepet játszott abban, hogy megépülhetett a Műegyetem oktatóreaktora és azóta is - egyetemközi intézményként - rendelkezésre áll az ország és a régió egyetemei és főiskolái számára. Lévai professzor kifejezte azon véleményét, hogy a Paksi Atomerőmű világviszonylatban is kiemelkedő, magas biztonsági színvonalának kialakulásához, az üzemeltető személyzet magas szintű képzettségéhez, a biztonsági kultúra megalapozásához nagyban hozzájárult az oktatóreaktor és az a képzési rendszer, amit a kezdetektől fogva meghonosítottak a Budapesti Műszaki Egyetemen.

Az ünnep alkalmából a Nukleáris Technikai Intézet vendégül látta az egyetem vezetőit, akik számára ismertető előadások hangzottak el az oktatóreaktor múltjáról, illetve oktatási-kutatási célú alkalmazásáról. A vendégek néhány demonstrációs kísérlet segítségével betekintés nyerhettek az oktatóreaktornál folyó munkába és a reaktor üzemébe.

Az elmúlt 30 évben a Műegyetem Oktatóreaktora négy-ötezer mérnök, fizikus, vegyész és tanár nukleáris szakirányú képzésében nyújtott kísérleti és elméleti bázist. Számos nemzetközi és hazai posztgraduális tanfolyam, diplomaterv és doktori munka keretében sok, a nukleáris szakmában azóta magas beosztásban dolgozó kolléga tanult intézetünkben. Több tízezerre tehető azoknak a száma, akik a három évtized alatt látogatóként megtekintették az Oktatóreaktort, betekintettek működésébe, megismerkedtek a nukleáris technikák orvosi, régészeti, környezetvédelmi, energetikai és egyéb alkalmazásaival.

Reményeink szerint az oktatóreaktor még hosszú évekig szolgálhatja a hazai nukleáris technika - nukleáris energetika oktatását és kutatását.

Budapest, 2001. június 14.

Dr. Aszódi Attila

egyetemi docens, a BME Oktatóreaktor Nagylaboratórium vezetője

Tel: (1)-463-1989

(30)-933278

A házi ünnepségről készült képek alább láthatóak:

A bevezető előadás közben, balról jobbra: Nős Bálint, Krázli Zoltán, Gyurkócza Csaba, Balázs László, Dr. Detrekői Ákos rektor, Dr. Molnár Károly oktatási rektorhelyettes, Dr. Sükösd Csaba, Dr. Aszódi Attila, Dr. Keszthelyi Tamás a TTK dékánja

A bevezető előadás közben, bal oldalon Dr. Szatmáry Zoltán

Középen Dr. Detrekői Ákos (akkori) rektor, tőle jobbra Dr. Molnár Károly (akkori) rektorhelyettes

Dr. Szatmáry Zoltán akkori igazgató úr ismertetőt tart a reaktor felhasználásáról

Dr. Detrekői Ákos rektor köszöntő beszédét tartja, balra Dr. Aszódi Attila, jobbra tőle Dr. Csom Gyula.

Dr. Aszódi Attila balra és Dr. Detrekői Ákos rektor jobbra, a rektor úr elmondása szerint: "30 éve én magam is részt vettem a reaktor építési munkálataiban, a reaktortartály pozíciójának bemérésében"

Jobbról: Dr. Csom Gyula, Dr. Sükösd Csaba, Dr. Aszódi Attila, Dr. Detrekői Ákos és Dr. Keszthelyi Tamás a reaktor vezénylőtermében

Kísérlet demonstrációja közben, balról: Dr. Detrekői Ákos, Dr. Molnár Károly, Nős Bálint, Dr. Keszthelyi Tamás és Krázli Zoltán

Kísérlet demonstrációja közben, balról Dr. Detrekői Ákos, Dr. Keszthelyi Tamás, Dr. Csom Gyula és Krázli Zoltán